بتن ریزی در مناطق دارای آب و هوای گرم یا سرد کلینیک بتن ایران

بتن پس از جدا کردن قالب هم نیاز به مراقبت دارد و معمولا تا چند روز باید آن را به صورت مرطوب نگه‌ داشت تا ترک نخورد و آسیب جبران‌ناپذیری نبیند.یک‌دست و متراکم کردن بتن از مراحل مهم بتن ریزی است. مطابق بند ۷-۴-۱۰ مبحث نهم مقررات ملی ، بتون ریزی دیوارها باید در لایه های افقی و با ضخامت یکنواخت انجام شده و هر لایه پیش از ریختن لایه بعدی کاملا متراکم گردد. به منظور جلوگیری از ایجاد درز و در پی آن عدم یکپارچگی بتن ، لایه جدید باید زمانی ریخته شود که لایه قبلی همچنان در حالت خمیری قالب بتن سپنتا است. یا در وسط قالب دریچه ای قرار داشته باشد که از آنجا بتن قسمت پایین را بریزند و سپس دریچه بسته شود. برای انجام این مرحله، بتن از کارخانه خریداری می‌شود و به وسیله میکسر به محل احداث، حمل شده و سپس با استفاده از پمپاژ به درون قالب‌ها هدایت می‌شود. بتن ریزی اسکلت سازه‌های چند طبقه قابلیت چند تکه یا پیوسته نبودن را دارند و می‌توان این مرحله را در چند روز غیر متوالی انجام داد.

تا 100 بتن ریزی (بتن ریزی چیست؟ مراحل و اصول بتن ریزی)

دیگر روش‌های خنک کردن بتن، شامل استفاده از یخ و یا تزریق نیتروژن مایع به داخل میکسر می‌باشد. همچنین با استفاده از پوشش‌های مخصوص می‌توان بتن را از وزش بادها و خشک شدن سریع حفظ کرد. بتن‌ریزی در مناطقِ دارای آب و هوای گرم دارای خطرها و ریسک‌های مختلف است. هم چنین بایستی اقدامات خاصی در در هنگام بتن‌ریزی در مناطق گرم صورت بگیرد.

بتن ریزی چیست

باید دقت شود این بتن که دارای کیفیت نا مناسب جهت بتن ریزی میباشد، مورد مصرف کارهای ساختمانی قرار نگیرد. پس از اتمام بتن ریزی می توانید از یک چهار تراش به منظور تراز نمودن سطح بتن ریزی شده استفاده کنید. چهار تراش بایستی بر روی قالب های دو طرف در سرتاسر عرض سطح شیبدار قرار گیرد و تا دستیابی به سطح مورد نظر به طرفین حرکت داده شود. هنگامی که بتن نسبتأ به حد گیرایی رسید به منظور ایجاد سطحی دارای اصطکاک، سطح بتن را برس بکشید.

حال اگر حجم باران بیش از حد باشد، ممکن است لایه بالایی مخلوط بتن دچار اختلال شود؛ اما پس از رسیدن بتن به آخرین زمان گیرش یعنی ۱۰ ساعت بعد، باران به پخت بتن کمک می کند. همانطور که در بالا ذکر شد بتن ریزی نباید در هوای بیش از حد گرم و سرد انجام شود. بهترین دما برای بتن ریزی بین ۱۶ تا ۳۲ درجه سانتی گراد می باشد. بنابراین بهتر است در محیط های بیش از حد گرم، بتن ریزی صورت نگیرد.

قیمت بتن ریزی سقف و پاشنه تیرچه

یکی از مزیت های بتن آماده این است که دردسر ترکیب کردن و آماده سازی در محل ساخت و ساز را از بین میبرد و اتلاف مواد اولیه در مراحل مختلف ساخت و انتقال را به حداقل میرساند . کیفیت و نحوه ی اجرای بتن ریزی باعث مقاومت ساختمان در برابر آسیب هایی مانند زلزله است . به منظور جلوگیری از کاهش کارایی بتون باید حتی الامکان محل ساخت مخلوط و بتون ریزی نزدیک به هم انتخاب گردد.

این ویژگی نیز باید قبل از انجام بتن ریزی مورد توجه قرار گیرد. بتن پس از جدا کردن قالب هم نیاز به مراقبت دارد و معمولا تا چند روز باید آن را مرطوب نگه‌ داشت تا ترک نخورد و آسیب جبران‌ناپذیری نبیند. در قسمت سقف چون ارتفاع بالاتر از سطح زمین است به کمک روش‌های بالا ، بتن را به سقف­ها می‌رسانند. بتن از ترکیب موادی مثل شن و ماسه، سیمان، سنگ‌آهک، آب و مواد شیمیایی جانبی ساخته می‌شود. در سال 1824، سیمان پرتلند، مخلوطی از سنگ آهک و خاک رس درست شد و مورد کاربری قرار گرفت.

ستون های موجود در ساختمان وظیفه انتقال بار طبقات بالایی خود را به فونداسیون یا سقف زیرین خود بر عهده دارند. بهتر است ارتفاع ریزش بتن هنگام بتن ریزی ستون ها از 1.2 متر بیشتر نباشد زیرا باعث جدا شدن دانه بندی بتن می شود که باعث کاهش کیفیت بتن می شود. در ساختمان های با سازه بتنی ستون از میلگرد و بتن تشکیل شده است. بتن باید به گونه ای باشد که هنگام ریختن و قرار دادن حالت خمیری خود را حفظ کرده و به راحتی فضای بین میلگردها را پر کند. برای خارج شدن حباب هوا از بتن بهتر است ویبره عمودی باشد و به آرامی از بتن خارج شود. پیش از آغاز اجرای فونداسیون ساختمان ، باید بستر فونداسیون با بتن مگر آماده و رگلاژ شود.

  • اجرای بتن ریزی با پمپ زمینی از انواع رایج در ایران است که به دلیل کاهش‌نیرو کار و افزایش سرعت در بتن ریزی، بسیار مقرون به صرفه می باشد.
  • در ساختمان ها بخش های مختلفی همچون پی ، ستون ها و سقف نیاز به بتن ریزی دارند.
  • سطح باید از نظر تمیزی مورد بررسی قرار گرفته و علاوه بر این تمیزی میلگرد ها و قالب بتن نیز کنترل می شود.

بتن ریزی در مناطق دارای آب و هوای گرم یا سرد کلینیک بتن ایران